Konjički klub Varaždin '95
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konjički klub Varaždin '95

If your horse says no, you either asked the wrong question, or asked the question wrong.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  Registracija  Login  

 

 Kožne bolesti

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Denc
Adminstratorica
Adminstratorica
Denc


Female
Broj postova : 10163
Age : 103
Location : Lost in time
Registration date : 12.02.2008

Kožne bolesti Empty
PostajNaslov: Kožne bolesti   Kožne bolesti Emptyčet 15 svi 2008 - 13:42

Dermatofitoza napada najčešće kožu na mjestima koje pokriva sedlo ili na vratu, a glavni je klinički znak alopecija (područje bez dlake). Većina se konja sama oporavi od infekcije nakon nekoliko mjeseci, no izvor su zaraze za druge konje

Uzrok lošeg izgleda repa može biti i manjak esencijalnih masnih kiselina koje sprečavaju isušivanje i upalu kože

Kožne bolesti konja veoma su česte i uvijek su dijagnostički izazov za svakog veterinara praktičara. Glavni je razlog u tome što različite kožne bolesti (kojima je posve različiti uzročnik) mogu dati potpuno iste simptome, kliničku sliku i anamnezu. Mnogo je bolesti koje mogu prouzročiti svrbež i gubitak dlake, dok isto tako kvrge na koži mogu biti posljedica različitih uzročnika kožnih bolesti. Kao i kod drugih organskih sustava, pregled kože treba započeti uzimanjem anamneze. Zatim slijede druge specijalističke pretrage, kao što su uzimanje uzoraka, pregled kože biomikroskopom i analiza uzoraka u laboratoriju. Ovdje će biti riječi o gljivičnim bolestima kožnog sustava, budući da su one u posljednje vrijeme učestale među konjima koji žive u staji.
Dermatofitoza napada mlade konje
Dermatofitoza je najčešća gljivična bolest kože konja i jedna od najčešćih kožnih bolesti konja koji žive u staji. Bolest je rasprostranjena po cijelome svijetu, a najčešće se pojavljuje kod mladih konja. Uzročnici su gljivice Trichophyton equinum, Trichophyton mentagrophytes i Microsporum equinum. U našem klimatskom pojasu, čini se, postoji određena sezonska pojavnost ove kožne infekcije, pa je bolest češća u jesen i zimi. Dermatofitoza se prenosi izravnim kontaktom sa životinje na životinju ili najčešće zaraženim predmetima, kao što su npr. četke za čišćenje konja, krpe, podsedlice, pokrivači i sl. Inkubacija (vrijeme od infekcije do pojave prvih simptoma) može trajati i do šest mjeseci.
U posljednje se vrijeme u stručnoj literaturi sve češće ova bolest spominje kao zoonoza - bolest koja s konja može prijeći na čovjeka i na ljudskoj koži uzrokovati slične simptome. Stoga, pojavi li se ta bolest kod vašega konja, budite oprezni i primijenite jače higijenske mjere, kako se ne biste zarazili.
Najčešće se razbole konji stari do tri godine, no mogu se zaraziti i stariji. Bolesna su područja na konju najčešće na mjestima koje pokriva sedlo ili na vratu, a glavni je klinički znak alopecija (područje bez dlake).
U ranoj fazi bolesti dermatofitoza može nalikovati drugim kožnim bolestima, budući da na zaraženome mjestu možemo vidjeti gnojne kvržice ili osip. Ta su područja veoma osjetljiva na dodir. Nakon nekoliko dana nastane krasta i ljuštenje kože predstavlja tipični znak infekcije. Oštećenje na koži najčešće je kružnog oblika, oštro ograničenih rubova s posve normalnom dlakom oko oštećenoga mjesta.


Dlaka na analizu
Ranu fazu infekcije može pratiti i jak svrbež, no ovaj znak nije prisutan uvijek i stalno kod ove bolesti.
Dijagnoza se može postaviti pomoću tipičnih znakova kožne infekcije, no oni nisu uvijek prisutni te se preporučuje uzimanje uzoraka dlake s rubova oštećenog dijela kože i njihova laboratorijska obrada. Obrada obuhvaća specifičnu pripremu uzorka i proučavanje pod mikroskopom te nasađivanje dlake na specijale hranjive podloge na kojima se uzgajaju gljivice.
Kožne bolesti koje imaju slične kliničke znakove su: urtikarija, dermatofiloza, pemphigus i stafilokokni folikulitis.
Dermatofitoza je samolimitirajuća bolest, što znači da se većina konja sama oporavi od infekcije nakon nekoliko mjeseci. No, za to vrijeme konj može ostati bez velikih dijelova dlake i izvor je zaraze za druge konje, a potencijalno i ljude. Zbog toga se dermatofitoza konja liječi, najčešće uspješno.
Primjenjuje se lokalna terapija antimikoticima. Enikonazol i natamycin su izrazito učinkoviti, a na uzročnika djeluje i otopina povidon joda. U slučaju izrazito jakih infekcija može se primijeniti i sistemska terapija antimikoticima (grizeofluvin, itrakonazol). Sistemska je terapija dugotrajna i skupa.
Posljednjih se godina primjenjuje i cjepivo protiv dermatofitoze, koje može biti i terapijsko.
[Vrh] Go down
https://kkvz95.forumcroatian.com
my_love
5. year of riding
5. year of riding
my_love


Broj postova : 2766
Age : 29
Location : U stali kod Ditch
Registration date : 16.01.2008

Kožne bolesti Empty
PostajNaslov: Re: Kožne bolesti   Kožne bolesti Emptypon 5 sij 2009 - 17:09

zvjerinac je isto kozna bolest ?
[Vrh] Go down
my_love
5. year of riding
5. year of riding
my_love


Broj postova : 2766
Age : 29
Location : U stali kod Ditch
Registration date : 16.01.2008

Kožne bolesti Empty
PostajNaslov: Re: Kožne bolesti   Kožne bolesti Emptysri 14 sij 2009 - 19:46

evo nasla sam i o tome Very Happy

ZVIJERINAC
Zvijerinjak je kožna bolest konja. Ova bolest najčešće zahvaćakožu donjeg dijela( od pete do kičice) no može se pojaviti i na drugim dijelovima tijela (najčešće na leđima i na donjem dijelu trbuha). Uobičajna su doba zvijerinjaka kasna jesen i zima.

Zvijerinjak je lako dijagnosticirati a neugodan je i ponekad teško izlijčiv pa bi svaki vlasnik konja trebao znati prepoznati simptome te bolesti ,kako bi konja počeo što ranije liječiti. Karakteristika je bolesti upalni proces na koži, što dovodi do krasti, otpadanja dlake, pucanja kože i stvaranja rana.zatim dolazi do upale tkiva isod kože, što uzrokuje oticanje i grijanje noge na bolesnom mijestu, a zbog bola konj počne šepati.
Liječenje treba započeti pranjem s antibakterijskim šamponom. Prvo treba toplom vodom namočiti bolešću zahvaćen dio kože i oprati ga antiseptičkim šamponom ili losionom. Šampon treba ostaviti na koži 5 minuta i tek ga onda isprati. Topla voda omekšava kraste na koži i moći ćemo ih lakše ukloniti. Kraste uklanjamo prstima ( ne četkama ) kako nebimo ozlijedili konjubolesno mijesto. Preporučljivo je što više skretiti dlaku na zaraženom mijestu( ali ne brijanjem).nakon uspješno provedene terapije ,kako bismo spriječili povratak bolesti, preporučuje se bolesno mijesto mazati vazelinom ili nekom zaštitnom kremom, dok ne izraste nova dlaka.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kožne bolesti Empty
PostajNaslov: Re: Kožne bolesti   Kožne bolesti Empty

[Vrh] Go down
 
Kožne bolesti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konjički klub Varaždin '95 :: KONJ&JAHAČ :: Zdravlje konja-
Forum(o)Bir: