Konjički klub Varaždin '95

If your horse says no, you either asked the wrong question, or asked the question wrong.

Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Registracija  Login  
Share | 

parenje konja

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
ivana
1. year of riding
1. year of riding

Female
Broj postova: 6
Registration date: 17.08.2010

PostajNaslov: parenje konja   sub 28 kol 2010 - 16:59

pozdrav ljudi molim vas oni koji zaju da mi odgovore..

zanima me kod pripusta konja nešta.. imam kobilu haflingericu ( nije čistokrvna) i kobilu HT i mislila sam ih obadvije parit pod čistokrvnog haflingera ... dali mi netko može reć dali je to loša ideja ili možda dobra... tko se razumije u pripuste ili ima kobile koje je pario... kobilica je jedna visine 125 a druga 165.. a mužijak pod kojeg bi parila je 150.. tak da je uglavnom između njih u visini..
cura koja ima mužijaka mi kaže da se mogu parit ali nemogu dobit pripusnicu..

ako teko može pomoć bit ću jako zahvalna..

pozdrav svima !!!! cool cool
[Vrh] Go down
wendy
6. year of riding

Female
Broj postova: 3656
Registration date: 20.04.2008

PostajNaslov: Re: parenje konja   sub 28 kol 2010 - 17:07

Hm, to dal je taj pripust dobra ili loša ideja, ja bih rekla da ovisi o tome što želiš od tih konja.
Mislim da je dobra ideja pripustiti ovu haflingerku pod haflica, uostalom, pod sta bi drugo..
A ova kobila HT, koje su pasmine krizane?

p.s. pod kojeg haflića bi ih pripustila? Very Happy

1. year of riding
1. year of riding

Female

PostajNaslov: Re: parenje konja   sub 28 kol 2010 - 20:26

ej neznam kak se zove...znam samo curu što ima pastuha ..morala bi se raspitat..

svakako bi tu manju kobilicu puštala pod haflića jer ima to u sebi ..a ova druga kobila ima trakhener i holstein u sebi.. ali je poprilično vatrena kobila.. pa bi htijela dobit nešto mirnije ...parila bi je isklučivo radi sebe nije mi potreban konj s papirima nego bi ga htijela imat danas sutra za sebe....
[Vrh] Go down
Curly
Adminstratorica
Adminstratorica

Female
Broj postova: 2762
Registration date: 10.02.2008

PostajNaslov: Re: parenje konja   sub 28 kol 2010 - 23:00

Prema pravilniku o uzgoju konja kod nas (bar ovom koji sam ja dobila na faksu) haflingeri se u pravilu ne koriste kao oplemenjivači, a i za HT se preferiraju križanja s pasminama koje su se dokazale u preponskom sportu, makar ako ti nije stalo do papira to zbilja nije važno, križaj kaj ti paše.. Jedino ne znam baš kolko bi pripust pod haflića utjecal na smirivanje temperamenta, s obzirom da su i haflingeri nešto živahnija pasmina konja..
A za haflingerku, dapače, to bi bila super kombinacija, čak postoji i B knjiga u koju se upisuju haflingeri s nepotpunim porijeklom (osim ako to nisu ukinuli ko kod lipicanaca).

Al to bi sve Jasmina znala bolje reći, ako se pojavi na forumu.

1. year of riding
1. year of riding

Female

PostajNaslov: Re: parenje konja   ned 29 kol 2010 - 15:22

ej hvala puno...na informacijama od velike koristi su mi..
[Vrh] Go down
kiara
1. year of riding
1. year of riding

Female
Broj postova: 95
Registration date: 15.11.2008

PostajNaslov: Re: parenje konja   uto 16 stu 2010 - 17:37

Kasnim, ali eto...
Prvo i osnovno, haflingerima nije u HR dozvoljeno parenje sa drugim pasminama, tako da bi ta cura koja ima tog pastuha (a mislim da znam tko je to) mogla dobiti pozamašnu kaznicu ako je netko prijavi, a i taj pastuhić je B knjiga.

Udruga haflića radi na tome da se ukine B knjiga tako da ni ti "haflići" više ne bi trebali biti haflići nego HT ili nešto treće.

[Vrh] Go down

parenje konja

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.